A koronavírusok alapvetően állatok körében fordulnak elő, ugyanakkor egyes koronavírus törzsekről ismert, hogy képesek az emberben is fertőzést okozni. A koronavírusok mind állatról emberre, mind emberről emberre terjedhetnek.
Sokféle állatfaj lehet forrása az emberi megbetegedést okozó koronavírusoknak. A 2012-ben az Arab-félszigetről kiinduló, a közel-keleti légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus elsődleges forrása a teve volt, míg a 2002-ben Kínából kiinduló, a súlyos akut légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus a denevérről cibetmacskák közvetítésével terjedt át emberre.
A mostani járványt okozó új koronavírus 2019 végén került azonosításra Kínában. Az új koronavírus által okozott betegség neve a COVID-19 (coronavirus disease – koronavírus okozta megbetegedés 2019). Ez a vírustörzs a kínai Vuhanban a 2019 decemberében kitört járvány előtt ismeretlen volt.
Mit tegyünk tünetek esetén?
A koronavírus okozta megbetegedés leggyakoribb tünetei:
- láz
- száraz köhögés
- légszomj
- izomfájdalom
- fáradékonyság, levertség
- orrdugulás, orrfolyás
- torokfájás
- hasmenés
- íz- és a szaglásérzékelés zavara, vagy elvesztése.
A tünetek jelentkezhetnek együtt vagy önállóan is.
Mit tegyen, ha a fenti tüneteket észleli magán?
- Kérjük, hogy maradjon otthon, ne menjen közösségbe, amíg a tünetei el nem múlnak! Fontos tudni, hogy a vírust a fenti tünetek idején terjesztheti leginkább.
- Háziorvosát ne személyesen keresse, hanem telefonon hívja fel! Ha a háziorvos telefonos kikérdezése alapján felmerül a koronavírus fertőzés gyanúja, akkor tesztet rendel el.
- Enyhe tünetek esetén nem igényel kórházi kezelést, otthonában is gyógyulhat. Az otthonukban gyógyuló enyhe és középsúlyos tüneteket mutató koronavírusos betegek kezelésére a háziorvos felírhatja receptre az ingyenesen kiváltható a Favipiravir gyógyszert, amely megakadályozza a tünetek súlyosabbra fordulását.
- Ha a tünetek súlyosabbakra fordulnak (pl. nem múlik a láz, nehézlégzés, légszomj, tüdőgyulladás), akkor kórházi kezelésre van szükség.
A koronavírus-fertőzést követően hosszan elnyúló betegség is lehetséges. Ezért azok, akik olyan tüneteket észlelnek magukon, ami már tulajdonképpen a fertőzést követően el kellett volna, de mégis fennállnak, ezek jellemzően fáradékonyság, izomgyengeség, ízületi fájdalmak, alvászavarok, légzési nehézségek, esetleg szív-, tüdőproblémák, forduljanak a post-COVID ambulanciákhoz, ahova a háziorvos ad beutalót. A post-COVID ambulanciákban megtörténhet a teljes kivizsgálás, és segítenek abban, hogy a fertőzést követő tüneteket is meggyógyítsák.
Ne feledje, hogy leghatékonyabb fegyver a vírus ellen a védőoltás! Már egy oltás is jelentősen növeli a védettséget a betegség súlyos lefolyása ellen. Magyarországon az oltás ingyenes és önkéntes, regisztrálni a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon lehet.
Vigyázzanak magukra, vigyázzunk egymásra!
Mások gyógyításához a gyógyultak jelentkezését várjuk!
Mindazok, akik már kigyógyultak az igazoltan koronavírus okozta betegségből sokat tehetnek a súlyos betegek gyógyításáért.
A koronavírus-fertőzésnek sajnos még nincs teljesen hatékony gyógymódja, ezért az egész világon, így hazánkban is sokan életveszélyes állapotban vannak. Számukra jelenthet segítséget a vérplazma-terápia. Ehhez arra van szükség, hogy a gyógyult beteg a véradáshoz nagyon hasonló eljárásban vérplazmát adjon, ami azt jelenti, hogy a véréből csak plazmafolyadék kerül levételre. Ez nem jelent veszélyt a szervezet számára, hiszen a vérplazma néhány napon belül újratermelődik. Ennek az ellenanyagokat tartalmazó plazmának a felhasználásával történik a súlyos beteg állapotban lévő betegek kezelése.
A plazma levételének feltételei:
- 2 hete tünetmentes
- nincs karanténban
- nincs súlyos krónikus betegsége
- 70 év alatti